Gå til hovedindhold
Billede
Kunstens fødselsdag

Foto: Diana Aud

Kalender
Kunstens fødselsdag – fri entré, kage og fejring
Image
Calender

12. mar 2026 10:00 til 21:00

Image
Info
Fri entré

Der er fri entré for alle, der har tilmeldt sig via formularen

Vær med, når vi fejrer Danmarks smukkeste kunstmuseum! Med fri entré for alle, gratis fødselsdagskage og kreative aktiviteter. 

For at deltage i Kunstens fødselsdag skal du tilmelde dig og evt. ledsager. Du tilmelder dig via denne formular, og din tilmelding gælder hele dagen. Når du tilmelder dig, skriver du dig samtidig op til vores nyhedsbrev, hvis du ikke allerede modtager det – og når du tjekker ind, deltager du i konkurrencen om flotte kunstplakater og årskort til Klub Kunsten + Utzon.

Billede
Foto: Diana Aud

Foto: Diana Aud

Fødselsdag for alle

Kunstens fødselsdag er for alle uanset om du er 2 eller 100 år, garvet museumsgæst eller ny og nysgerrig. Er det allerførste gang du besøger Kunsten, lover vi at tage ekstra godt imod dig!

I løbet af dagen kan du besøge det kreative værksted Kunst-Lab, komme på guidede ture i udstillingerne med Kunstens ansatte og tage på en dokumentarisk tidsrejse, når vi viser film i auditoriet.

Programmet for dagen opdateres løbende.

Konkurrencer og gode tilbud

Book bord i Brasserie Kunsten
Fødselsdag kalder på kage – og lidt ekstra forkælelse. I Brasserie Kunsten står de klar med fødselsdagsstemning, søde fristelser og lækre retter i Brasseriet til både små og store gæster.

Vi forventer fuldt hus, så vil du være sikker på en plads i Brasseriet, anbefaler vi, at du booker bord på forhånd. 

Fødselsdag i Butik Kunsten 
I butikken fejrer vi alt det nye! Butik Kunsten har netop været i Paris, og hylderne er fyldt med friske fund, fine detaljer og særligt udvalgte designnyheder. Samtidig er butikken pyntet op til påske, så du kan gå på opdagelse i forårets farver og former.

Og så kan du selvfølgelig finde de nye, eksklusive Picasso-plakater – udgivet i anledning af Late Picasso, der åbner den 9. maj.

Få indblik i hvordan vi opbygger en udstilling

På vores fødselsdag åbner vi helt ekstraordinært ind til opbygningen af den kommende udstilling med Berit Heggenhougen-Jensen. Håndværkere, kuratorer og lyssætningseksperter er i fuld gang med at forvandle rummene, og denne dag kan du bevæge dig ad et særligt gangareal gennem den ufærdige udstilling.

Et sjældent indblik i alt det arbejde, der normalt foregår bag lukkede døre – og en mulighed for at opleve museet midt i forvandlingen.

Konkurrence
På fødselsdagen deltager du i konkurrencen om at vinde en valgfri plakat fra butikken eller et årskort til Kunsten & Utzon. Når du tjekker ind med dit årskort eller tilmelding, er du automatisk med i puljen. Selvom du er årskortholder, må du stadig gerne tilmelde dig her, så vi ved nogenlunde hvor meget kage, vi skal sørge for at bage.

Billede
Foto: Diana Aud

Foto: Diana Aud

Program

Kl. 10.30: Fødselsdagskage

Forhallen
Gratis kage uddeles i forhallen så længe, der haves (1 stk. per person). Det vil være muligt at købe kaffe, the og andre drikkevarer.

Kl. 10.30-20.20: Tag med Kunstens guides på en lang række guidede ture i udstillinger, arkitektur og behind the scenes

Forhallen – 20 min. med start i forhallen kl. .00 og .30
Tag med os på en guidet tur. Du skal høre om, hvad Kunsten er for et sted og hvad der foregår 'behind the scenes'.  Måske får du en røverhistorie med på vejen.

Der er begrænsede pladser på de guidede ture. Henvend dig i informationen for at reservere plads.

Kl. 10.30-16.30: Kreativ Lundstrøm-workshop for alle

Drop-in værksted  for alle i Kunst-Lab
Kig ind i Kunst-Lab, hvor der vil være drop-in workshop med udgangspunkt i Vilhelm Lundstrøms store interesse for former og farver.

Her kan du gå på opdagelse i Lundstrøms teknikker og motiver og arbejde med eksperimenterende tegning og lag-på-lag.

Kl. 15.00 og kl. 18.00: Tag på dokumentarisk tidsrejse

Auditoriet – Drop-in
Se de gamle DR-dokumentarer fra museets opførelse og åbning. ”Et museum og dets skaber” samt ”Bare et levende hus" vises i Auditoriet (tre klip, der i alt varer 80 minutter).

Kl. 17.00-20.30: På kreativ opdagelse i Vilhelm Lundstrøm

Drop-in workshop for alle i udstillingen
Kig ind i udstillingen Vilhelm Lundstrøm, hvor der vil være drop-in workshop med udgangspunkt i hans store interesse for former og farver.

Her kan du gå på opdagelse i Lundstrøms teknikker og motiver og arbejde med eksperimenterende tegning og lag-på-lag.

Kl. 17.00-17.15

Forhallen
Aalborg Katedralskoles Kammerkor synger de bedste fra repertoiret.

Kl. 20.00: Få det sidste med

Forhallen eller Kunst-Lab
Tag med på dagens sidste guidede tur eller kig forbi Kunst-Lab inden de lukke kl. 20.30.

Kl. 21.00

Museet lukker – tak for i dag!

Praktisk information
  • Der er fri entré hele dagen, men du skal tilmelde dig her, også gerne selvom du er årskortholder. På den måde ved vi nogenlunde hvor meget kage, vi skal bage.
  • Vi uddeler gratis kage i forhallen fra kl. 10.30 og så længe det haves.
  • Der er bobler til alle spisende aftengæster i Brasserie Kunsten. Boblerne kan ikke byttes til en anden drikkevare.
  • Aktivitets-programmet er gratis at deltage i. Der kan reserveres plads til visse aktiviteter i museets information på selve dagen, mens andre aktiviteter er drop-in.