Direkt zum Inhalt
Bild
Sara Alfort

Foto: Lærke Posselt

Kalender

Damer der var for meget – En ny fortælling om kvinderne i kunsthistorien

Image
Calender

25. Nov 2026 18:45 to 20:45

Image
Payment

Billetpris (pr. person)

Med årskort: 220 kr. (gælder også hvis du er ledsager til en årskortholder eller har en fribillet)

Uden årskort: 360 kr.

Studerende uden årskort: 320 kr. 

Vi har længe fortalt historien om kunstens kvinder som historien om dem, der ikke fik plads. Men når man dykker ned i breve, dagbøger og efterladte papirer, tegner der sig et langt mere nuanceret billede af kvinder, der levede af deres kunst, rejste ud i verden og skabte bemærkelsesværdige karrierer.

I foredraget tager forfatter og litteraturhistoriker Sara Alfort dig med tilbage til slutningen af 1800-tallet, hvor en flok skandinaviske kvinder rejste ud i Europa for at male, udstille og leve af deres kunst. De skabte sig kunstneriske karrierer og insisterede på et liv, der brød med tidens forventninger til, hvad en kvinde kunne og burde være.

Med afsæt i bøgerne Da træerne voksede ind i himlen, Damer der var for meget og Damer der fik nok viser Sara Alfort, hvorfor vi har brug for en ny fortælling om de kvindelige kunstneres plads i kunsthistorien.

Værk af Harald Slott-Møller

Primavera (1901), © Harald Slott-Møller / VISDA

Kunsten Classic

I Kunsten Classic møder du både velkendte mesterværker og en række kvindelige kunstnere, som i de senere år har fået en mere synlig plads i Kunstens samling. Under foredraget trækker Sara Alfort blandt andet tråde til kunstnere som Anna Ancher, Ebba Carstensen og Astrid Holm og giver nye perspektiver på den kunsthistorie, vi troede, vi kendte.

Foredraget foregår midt i udstillingen, omgivet af værkerne, som fortællingerne knytter sig til. Det giver en helt særlig mulighed for at opleve kunsten og historierne i samspil.

Contents theme
Dark

Om Sara Alfort

Sara Alfort er mag.art. i litteraturhistorie, journalist og forfatter. Hun står bag bøgerne Da træerne voksede ind i himlen, Damer der var for meget og Damer der fik nok, hvor hun undersøger de kvinder, der udfordrede samtidens normer og var med til at forme både kunst- og kulturhistorien.

Contents theme
Dark

Praktisk information

  • Billetkøb refunderes kun i tilfælde af aflysning.
  • Foredraget finder sted i udstillingen Kunsten Classic
  • Af hensyn til kunstværkerne er det ikke muligt at medbringe mad og drikke i udstillingen.
  • Foredraget er for alle. Du behøver ikke have forudgående viden om kunstnerne eller udstillingen for at være med.
  • Din almindelige billet eller din studiebillet giver adgang til museet fra kl. 10. Vi synes, du skal komme tidligt og udforske vores udstillinger.
  • Med et årskort har du fri entré til museet året rundt og betaler den laveste pris for eventbilletter - i mange tilfælde gælder det både for årskortholder og en gæst.
  • Fuldend din aften med et besøg i Brasserie Kunsten, som netop har fået ny menu. Se menuen og book bord her.
  • Du finder flere arrangementer i Kunstens kalender. Du kan også skrive dig op til Kunstens nyhedsbrev for at få først besked om nye arrangementer.
Contents theme
Dark

Book a table in the Brasserie

Complete your evening with a visit to Brasserie Kunsten, offering edible masterpieces and a warm, welcoming atmosphere.

Contents theme
Dark
Servering af anretning i Brasserie Kunsten

Støttet af